Kamery w telewizji przemysłowej

Kamery są tylko jednym z elementów potrzebnym do funkcjonowania systemu. Nie rejestrują obrazu i nie posiadają rozbudowanych funkcji. Podstawowym kryterium wyboru zamontowania kamery jest czułość i rozdzielczość. W pomieszczeniach o stałym oświetleniu stosuje się kamery o średniej czułości, na zewnątrz o wysokiej czułości. Wysoka rozdzielczość niezbędna jest przy obserwacji obiektów oddalonych od kamery lub dużych terenów.

Obiektywy

Sprawą podstawową jest dobranie do każdego konkretnego zastosowania odpowiednich obiektywów. Nieprawidłowy wybór obiektywu może spowodować złe działanie całego systemu.

Obiektywy z przysłoną automatyczną używane są zazwyczaj na zewnątrz budynków, gdzie panują zmieniające się warunki oświetlenia. Obiektywy z przysłoną ręczną są używane zazwyczaj dla zastosowań wewnętrznych, gdzie poziom światła pozostaje stały. Oprócz tego, że zdecydujemy się na rodzaj przysłony, musimy stanąć przed wyborem długości ogniskowej obiektywu. Długość ogniskowej obiektywu jest związana bezpośrednio z kątem widzenia, który ma być osiągnięty. Małe długości ogniskowych dają szerokie kąty widzenia. Duże długości ogniskowej dają wąskie kąty widzenia. Tak więc, aby możliwa była szczegółowa identyfikacja pojazdów i osób z dużych odległości należy montować obiektywy o długich ogniskowych.

Promienniki podczerwieni

Promienniki podczerwieni pozwalają na obserwację przez kamery czarno-białe w trudnych warunkach oświetleniowych a także zupełnych ciemnościach. Kamery kolorowe i dzień-noc nie będą prawidłowo pracować ze względu na wbudowany filtr podczerwieni. Jedynym wyjątkiem są kamery dzień-noc, które mają zdejmowany filtr w trybie nocnym. W większości przypadków promienniki są załączane automatycznie w momencie obniżenia się poziomu oświetlenia. Niektóre z nich mają wbudowane wentylatory, które zapewniają chłodzenie w czasie pracy. Promienniki można podzielić ze względu zasięg i kąt oświetlania, zasilanie i rodzaj obudowy (zewnętrzne i wewnętrzne).