Monitory - telewizja przemysłowa

W systemach telewizji dozorowej monitory stanowią bardzo ważny element całego układu. Główną cechą wyróżniającą je od kineskopów używanych w domowych telewizorach, jest ich specjalna konstrukcja zapewniająca dużo większą żywotność luminoforu. Najważniejsze parametry to: rozdzielczość obrazu, ilość wejść i wyjść sygnału wizyjnego, menu ekranowe. Wyróżniamy monitory czarno-białe oraz kolorowe o przekątnej ekranu, np. 9, 12, 15 czy 20 cali. Dobór monitora o odpowiedniej wielkości jest uzależniany czy monitor będzie wykorzystany sporadycznie, jedynie do ewentualnego podglądu materiału zarejestrowanego ( 12"-15"). czy podgląd będzie prowadzony na bieżąco przez operatora ( 20" lub więcej).

Monitory CRT

Monitory CRT przeznaczone są do specjalizowanych i przemysłowych instalacji CCTV, w których wymagany jest wyraźny, wysokiej jakości obraz oraz duża niezawodność.

Monitory LCD

Ciekłokrystaliczne monitory płaskoekranowe przeznaczone są dla szczególnie wymagających użytkowników systemów zabezpieczeń i w sytuacji gdzie brakuje nam miejsca na zainstalowanie monitorów standartowych.

Monitory wyświetlają z wysoką rozdzielczością obraz z komputera lub z wideokamery. Jasne ekrany z aktywną matrycą i rozdzielczością. Ten typ monitorów używany jest w systemach CCTV zamiast tradycyjnych monitorów kineskopowych. Monitory potrafią automatycznie wykryć i wyświetlić wszelkie sygnały wejściowe, w tym całkowity sygnał wizyjny NTSC/PAL lub sygnały komputerowe. Posiadają wejścia przelotowe dla połączeń S-Video (Y/C) i BNC. Monitory są wyposażone w zintegrowane zasilanie i odłączaną podstawę, umożliwiają łatwy montaż na ścianie lub słupie.