Systemy domofonowe

Wykonujemy kompletne instalacje domofonowe i wideodomofonowe na potrzeby klientów indywidualnych, Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych oraz Deweloperów - w pojedynczych budynkach, blokach i osiedlach. Wykonujemy instalacje od podstaw, na istniejącym okablowaniu, modernizujemy lub wymieniamy istniejące systemy

W naszej ofercie znajdą Państwo domofony i wideodomofony jedno i wieloabonentowe, obsługujące jedno lub wiele wejść. Systemy wideodomofonowe mogą zostać rozbudowane o dodatkowe kamery, integrację z systemem telewizji kablowej (podgląd z kamery wideodomofonu na telewizorze), załączania oświetlenia i inne funkcje. Monitory wideodomofonu mogą być wyposażone w moduł pamięci rejestrujący zdjęcia wchodzących osób.

Projektując instalacje domofonowe i wideodomofonowe opieramy się głównie na urządzeniach renomowanych firm światowych: Elvox, Comelit, Commax, Farfisa, Urmet, Kenwei, Bticino, Genway lub urządzeń znacznie tańszych firm krajowych: Proel, Wekta, Laskomex, Elfon, Aco i innych.

DOMOFONY proponowane instalacje:
małe obiekty - systemy analogowe, video
duże budynki i osiedla - systemy cyfrowe, analogowo-cyfrowe

Na wszystkie nasze instalacje udzielamy gwarancji i świadczymy usługi stałej konserwacji.

Systemy domofonowe

Systemy domofonowe stały się standardowym wyposażeniem wszystkich nowoczesnych obiektów budowlanych.

Urządzenia domofonowe zapewniają nawiązanie łączności i prowadzenie rozmowy między kasetą rozmówną zamontowaną przy wejściu do pomieszczenia lub posesji a unifonem zamontowanym wewnątrz oraz sterowanie elementem blokady wejścia (np. elektromagnesem). Oprócz tych podstawowych zadań można rozbudowywać systemy podnosząc wygodę i komfort korzystania o wiele dodatkowych funkcji:
łączność wewnętrzną lub z portierem, proste zwalnianie rygla kodem lub kartą magnetyczną, komunikaty głosowe, podgląd video i inne.

System domofonowy jest pierwszym urządzeniem dzięki któremu komunikujesz się ze światem zewnętrznym, jest wizytówką Twojego domu lub firmy dlatego ważna jest nie tylko funkcjonalność ale również wygląd i odporność na dewastacje.

Dobór odpowiedniego sprzętu gwarantuje jego wieloletnią pracę i rozsądną cenę systemów. Przy doborze sprzętu do instalacji musimy odpowiedzieć sobie na wiele pytań:

  • jaką funkcję ma spełniać domofon- ( tylko ułatwiać otwieranie wejścia , chronić przed niepożądanymi gośćmi , a może zapewniać ochronę przed przestępcami)
  • jakiego producenta wybrać (łatwość późniejszego serwisu)
  • ile osób będzie korzystać z systemu(pojemność systemu)
  • jaka klawiatura zewnętrzna ( względy estetyczne, architektoniczne, wytrzymałościowe)
  • jaka instalacja ( możliwości ułożenia odpowiedniej ilości żył okablowania lub wykorzystania istniejących)
  • funkcje dodatkowe( interkom, podgląd video, kontrola dostępu i inne)
  • Przy małych zagrożeniach za wystarczającą ochronę techniczną wejścia można przyjąć najprostszy klasyczny domofon analogowy, zaletą jest niska cena i mała awaryjność.
  • W przypadku domów wielorodzinnych warto zastosować elektroniczne otwieranie drzwi przez zastosowanie zamka szyfrowego lub czytnika transponderów stosowanych w systemach cyfrowych i analogowo-cyfrowych.
  • Przy instalacjach dużych osiedli doskonale spełniają swoją rolę systemy cyfrowe dające duże możliwości konfiguracji, dodatkowych funkcji, integracji z innymi systemami ochrony i charakteryzujące się prostotą montażu( prostsza i tańsza instalacja kablowa)

Sposób instalowania systemów domofonowych

Prace instalacyjne wykonywane są według standardów stosowanych dla tego typu instalacji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i wiedzy fachowej. Instalacja kablowa wykonywana jest najczęściej przewodem oznaczonym symbolem YTDY o grubości 0,5 mm, jest to nie skręcany w pary drut - 2x0,5mm, 4x0,5mm , 6x0,5mm , 12x0,5mm lub inne. Instalacja w ziemi powinna być wykonana kablem doziemnym typu XTKMXw (XzTKMXw). Jest to kabel z parowany z miękkiego drutu miedzianego o średnicy żył 0,5 lub 0,6, żelowany w izolacji i powłoce z polietylenu z dodatkową osłoną przeciw wilgotną (laminowana taśma aluminiowa). Kable te można układać bezpośrednio w ziemi lub w kanałach kablowych.

Instalacje układane np. w korytkach kablowych z innymi przewodami np. energetycznymi, telekomunikacyjnymi i itp. wykonywane są przewodem ekranowanym.

Wszystkie przewody są zabezpieczone przed działaniem dewastacyjnym i innymi czynnikami zewnętrznymi :ułożone w szachtach teletechnicznych, listwach i rurach instalacyjnych lub wkuwane pod tynk. Wszystkie połączenia wykonane są w sposób trwały i zapewniający dobrą jakość styku ( lutowane i izolowane koszulkami termokurczliwymi lub wpinane w kostki łączeniowe ).

Ważne jest, by przy planowaniu instalacji przewidzieć większą ilość żył, niż wynika to z potrzeby na dany moment. Pozwoli nam to w przyszłości rozbudować np. o dodatkowy przycisk w bramofonie, mini kamerę , czytnik kart, szyfrator lub inne urządzenia. Ze względu na spadki napięć na kablu należy pamiętać o grubości żył przewodu połączeniowego panel rozmówny - zasilacz.

Odległość panel rozmówny zasilaczL [m]50100200300
Przekrój przewoduS [mm2]0,50,811,5

Ze względów bezpieczeństwa
wszystkie instalacje domofonowe są niskonapięciowe

Instalacja panelu wywoławczego

Na ścianie lub słupku ogrodzeniowym instalowany jest panel zewnętrzny Jest on wpuszczany w ścianę lub montowany na tynkowo .Przez otwór w tylnej ściance panelu zewnętrznego przeprowadzamy kabel. Otwór ten należy uszczelnić.

Unifony połączone są:

  • w systemie cyfrowym dwoma żyłami łączonymi równolegle
  • w systemie analogowo-cyfrowym czterema żyłami, trzy z nich stanowią linię akustyczną wspólną dla wszystkich unifonów (słuchawka, mikrofon, masa) czwarta jest przewodem wywoławczym - identyfikującym.
  • w systemach analogowych pięcioma żyłami ( 4 wspólne i piąta wywoławcza)

Domofon, to nie tylko wygoda i ułatwienie przy wpuszczaniu gości ale również bezpieczeństwo. Zamknięcie drzwi lub furtek jest realizowane najczęściej za pomocą zaczepu elektromagnetycznego lub zwory. Rygiel jest montowany w futrynie drzwi na wysokości zamka mechanicznego w drzwiach tak, by rygiel blokował się na zapadce zamka. Zamek mechaniczny musi posiadać dźwignię zapewniającą cofnięcie zapadki .Zwora elektromagnetyczna nie daje możliwości mechanicznego otwarcia dlatego nie wszędzie może zostać zastosowana. Drzwi wejściowe powinny zamykać się samoczynnie z odpowiednią siłą, aby nastąpiło zatrzaśnięcie zamka. Celowe jest więc stosowanie samo zamykaczy hydraulicznych.

Otwierać od wewnątrz można kluczem, przyciskiem lokalnym umieszczonym w pobliżu drzwi, poprzez kombinację cyfr z klawiatury zamka szyfrowego albo zdalnie: bezprzewodowo z pilota (fale radiowe - radiolinia) lub przewodowo z aparatu domofonowego (unifonu) lub wideodomofonowego.

Prawidłowo zmontowany i uruchomiony zestaw domofonowy umożliwia:

  1. wywołanie unfonu modulowanym sygnałem dźwiękowym poprzez naciśnięcie przycisku w panelu zewnętrznym,
  2. rozmowę pomiędzy osobą znajdującą się przed domem - przy panelu zewnętrznym a osobą znajdującą się w budynku,
  3. Uruchomienie zaczepu elektromagnetycznego otwierającego drzwi, furtkę itp. - poprzez naciśnięcie przycisku w unifonie.