Główną cechą systemów analogowych jest prostota konstrukcji i dzięki temu duża niezawodność. Problemem staje się ilość okablowania która rośnie proporcjonalnie do ilości użytkowników, dlatego systemy analogowe instalowane są zazwyczaj w domach jednorodzinnych, na małych klatkach schodowych lub w biurach.

Klientom bardzo wymagającym proponujemy szeroką gamę systemów firmy Comelit, Farfisa lub Urmet, charakteryzujących się nowoczesnym wzornictwem i precyzją wykonania. Unifony wykonane są najwyższej jakości tworzywa ABS, dzięki temu są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Domofony analogowe

Bramofon jest urządzeniem montowanym na słupku ogrodzeniowym przy furtce lub na ścianie budynku przy drzwiach wejściowych. Może być montowany natynkowo lub podtynkowo. Wyposażony jest w część rozmówną (mikrofon ze wzmacniaczem oraz głośnik) i przyciski przyzywowe z wizytówkami do poszczególnych abonentów. W ofercie są również bramofony wkomponowane w przelotowe skrzynki na listy.

Wykonane są najczęściej z blachy ocynkowanej, blachy kwasoodpornej, aluminium lub połączenia tworzywa z aluminium. Wykonania wandaloodporne wykonywane są najczęściej w formie odlewów. Dominująca kolorystyka to kolor czarny, miedziany, srebrny i złoty. Można dodatkowo wyposażyć je w zamek szyfrowy lub czytnik kart zbliżeniowych.

Bramofony analogowe można stosować dla budownictwa jednorodzinnego (1,2 lub 3 abonentów) lub dla dowolnej liczby abonentów budynku wielorodzinnego.

Podstawowy zestaw domofonowy składa się z następujących elementów:
- zewnętrzny panel rozmówny,
- zasilacz (+ elektronika sterująca),
- unifon, czyli słuchawka,
- zaczep elektromagnetyczny i odpowiedni
zamek mechaniczny.

Zasada działania takiego zestawu jest prosta: gość wciska przycisk przywołania w panelu zewnętrznym, w słuchawce w domu odzywa się modulowany sygnał i po podniesieniu słuchawki można prowadzić rozmowę. Naciśnięcie przycisku w słuchawce zwalnia zaczep elektromagnetyczny przy drzwiach lub furtce.

Panele rozmówne (bramofony) spełniają funkcje przywołania i rozmowy. Bramofony które stosujemy są trwałe, nierdzewne i zabezpieczone przed wpływem czynników atmosferycznych. Najczęściej bramofon jest podświetlony, dzięki czemu nazwisko właściciela lub nazwa firmy są zawsze widoczne. W płycie czołowej znajdują się przyciski wywoławcze przyporządkowane jednej bądź kilku słuchawkom: sygnał przywołania jest wtedy słyszalny w kilku słuchawkach jednocześnie, z każdej z nich można rozmawiać i po naciśnięciem przycisku zwolnić elektromagnes.

Zasilacz jest zasilany napięciem sieciowym. Otrzymujemy z niego wszystkie napięcia stałe i zmienne sterujące zestawem i umożliwiające otwieranie zaczepu elektromagnetycznego. Posiada następujące regulacje:
- wzmocnienie sygnału mikrofonu,
- wzmocnienie sygnału głośnika,
- częstotliwość sygnału przywołania.
Może mieć funkcję interkomową. Polega ona na tym, że oprócz łączności z bramą uzyskujemy jeszcze łączność między słuchawkami wewnątrz domu. Linia łączności wewnętrznej jest odseparowana od linii łączności zewnętrznej - nie ma więc możliwości podsłuchu rozmowy wewnętrznej przy bramie.

Unifony, czyli słuchawki, najczęściej są wykonane dla instalacji 5- lub 4-przewodowych. Służą one do łączności z panelem przy bramie. Posiadają wbudowany przycisk do zwalniania zaczepu elektromagnetycznego. Unifony do łączności interkomowej mają wbudowane dodatkowe przyciski do przywołania innych unifonów. Mogą być w wersji głośnomówiącej dając możliwość łączności bez konieczności podnoszenia słuchawki.

Zaczep elektromagnetyczny jest montowany w słupku furtkilub futrynie drzwi.
Możemy zastosować różne warianty:
1. zaczep standartowy - otwiera w czasie podania zasilania
2. zaczep z pamięcią - zwalnia do momentu fizycznego otwarcia drzwi; pamięć kasowana jest po zamknięciu drzwi
3. zaczep z wyłącznikiem - posiada blokadę mechaniczną zaczepu; po przesunięciu blokady zaczep jest otwarty, nie ma konieczności otwierania drzwi przyciskiem ze słuchawki,
4. zaczep z wyłącznikiem i pamięcią to połączenie wersji drugiej i trzeciej,
5. zaczep rewersowy (cały czas pod napięciem) - otwarcie zaczepu następuje po odłączeniu zasilania
Podstawowy zestaw urządzeń domofonowych może zostać wzbogacony o urządzenia pomocnicze, dające możliwość realizacji dodatkowych funkcji: zamek szyfrowy, czytnik kart zbliżeniowych lub elektroniczny spis lokatorów.